Elektros instaliacija. Pirma dalis.

Elektros instaliacijos įrengimas kiek teko klausytis dažniausiai būna iki galo neapgalvotas, nenumatomi jungikliai ar razetės kur jų reikia, kažkuris jungiklis geriau jungtų kitą šviestuvą, neapgalvotos vietos kurias reikėtų valdyti nuo judesio, kurias nuo lauko šviesumo ir panašios problemos. Su jomis dažniausiai susiduriama jau gyvenant, kai jų pakeisti nebėra galimybių (ir asmeninė patirtis). Todėl mūsų name nusprendžiau išvengti bent mažos dalies apšvietimo problemų ir nevesti standartinio galios kabelio iki jungiklių, o atsivesti paprastą 8 gyslų tinklo kabelį, su kuriuo planas pajungti 4 jungtukus, kitas jų galas jungsis į jungtukų kontrolerį (bandysiu pasidaryti pats), kuris siųs MQTT žinutes į namų valdymo sistemą, o ji atitinkamai siųs komandas apšvietimo įjungimui. Ir jau gyvenant name bus galima betkada pakeisti kuris mygtukas ką atlieka ir adaptuoti pagal mūsų poreikius.

O kad pradėti vedžioti kabelius, reikia vykti ir jų nusipirkti. Su sąrašu nuvykau į išsirinktą parduotuvę, pateikiau vadybininkui ir laukiau kol viską surinks. Nurodė privaryti automobilį prie sandėlio ir atvežė su karučiu mano komplektą. Buvau atvykęs su žmonos V golfu ir pirmas sandėlininko klausimas buvo: „Žadi sutalpinti į šitą mašinėlę viską???”, mano atsakymas taip, nėra ji tokia maža kaip atrodo. 🙂 Pasikrovus gavom tokį vaizdą:

Viskas tilpo ir dar vietos liko, nustebęs liko sandėlininkas, kad tas golfukas toks talpus. 🙂 Taigi buvo pirkta:

 • 100 m raudono gofruoto 50 mm vamzdžio (įvadui ir kitiems išėjimams iš namo);
 • 300 m techninio 20 mm vamzdžio (kabeliams smėlyje);
 • 50 m techninio 25 mm vamzdžio (indukcinės viryklės kabeliui ir išvadui į lauką);
 • 500 m 2.5 kv. trigubos izoliacijos kabelio (razetėms ir įvairiems įrengimams);
 • 500 m 1.5 kv. trigubos izoliacijos kabelio (apšvietimui ir silpniems įrengimams);
 • 30 m 5 x 4 kv. kabelio indukcinei viryklei ir linijai į antro aukšto skydą;
 • Įvairios smulkmenos (užtraukiami dirželiai, kalami kaiščiai, montavimo juostos ir izoliacijos).
 • Viso išleista: ~725 € įskaičiuojant PVM.
 • Įvadinį kabelį 4 x 6 kv. ir atskirą įžeminimo kabelį turėjau iš seniau.

Įrengus nulinę kanalizaciją neužkasinėjau tų griovių, kuriuose buvau numatęs vesti kabelius, o trūkstamose vietose dasikasiau trūkstamus griovius, tik jau ne tokius gilius, vidutiniškai iki 30cm ir mažesnio gylio nuo esamo smėlio lygio. Kabelių vedimo logika tokia, kad kuo daugiau atskirų kabelių kiekvienai razečių grupei, pagrindinės priežastys tai geriau atlaiko apkrovas, pažeidus vieną kabelį nedingsta elektra visoje patalpoje, ir ateityje jei būtų noras automatizuoti, būtų lengviau tai padaroma viską perjungiant spintoje. Vidaus grioviai:

Viskas sueina į garažą, kuriame ir stovės visas skirstymo skydas, o iš garažo kasu griovį link skydo lauke. Lauko dalyje kur prasideda juodžemis iki lauko skydo griovį iškasti padėjo netoliese dirbęs būsimas kaimynas su savo ekskavatoriumi, prie to pačio iškasė griovį ir iki būsimų kiemo vartų, ten pasiguldysiu porą vamzdžių, pro kuriuos ateityje bus galima prakišti galios ir valdymo kabelius.

Gal kažkam pasirodys „skydas” truputį per didelis 🙂 bet nemėgstu sugrūstų skydų ir reikės sutalpinti visas rėles apšvietimui ir t.t. O gal dar sugalvosiu ir kažkurias razetes jungti per rėles, tad vietos reikia kuo daugiau. O savo spintą netyčia užmačiau vienoje svetainėje, kur iš buvusios netoli 300 € kainos ji tekainavo 19.36 € ir dar su nemokamu pristatymu, o jos matmenys: 1850 x 600 x 210 mm , tad net nedvejojęs užsakiau. 🙂 Šalia jos dešinėje paliktas tarpas, kuriame bus statoma serverinė spinta, kurioje „suguls” visa tinklo įranga, UPS (avariniai maitinimai jautriai įrangai), šviesų valdiklis ir panašūs dalykėliai. Dėl UPS, kad jų nebebūtų šalia mūsų yra vestos atskiros linijos į darbo kambarį, kuriame stovės mūsų su žmona pagrindiniai darbo įrankiai – mūsų kompai. Dabartiniame darbo kambaryje turime 2 pagrindinius kompus, 2 papildomus, vieną serverį, visą namų tinklo įrangą ir 3 UPS, tad jau šito „užgrūsto bardako” nebenorim turėti savo darbo vietose, grūsim kiek įmanoma į garaže būsimą serverinę spintą. 🙂

Suvedžiojus visus kabelius, kurie numatyti žemyje pereinam į nelabai smagią dalį, t.y. sienų štrabavimas, tam nusipirkau spec. prietaisą kuris kainavo ~110 €. Apsišarvuojam kantrybe ir pradedam skęsti dulkėse.. Bandžiau jungti statybinį siurblį, bet matyt jis neskirtas tam, nes po vieno metro juostos jis jau nebetraukia, užkiša dulkės jo filtrą.

Razečių ir jungiklių skylėms nusipirkau paprastą mūro karūną, nepamenu, bet kažkas apie 10 € po akcijos kainavo.

Kad nebereikėtų tampytis kabelio nuo lauko skydo, pasijungiau laikinas razetes garažo spintoje ir šiek tiek išsiplėčiau tinklą (vedant elektros kabelį į ūkinį paguldžiau vamzdį nuo namo iki ūkinio, pro kurį pravėriau tinklo kabelį).

Kaip tik tuo metu pradėjau planuoti išleidinėti baseiną, tad pasinaudojau proga nekankinti šulinio kur dabar gyvename ir supilinėjant užkastus griovius baseino vandenį suvežti į namą. Įsidėjau vandens talpą į priekabą, prikabinau prie darbinio transporto turinčio kablį, įdėjau į baseiną drenažinį siurblį ir paleidau pumpuoti vandenį. Talpai prisipildžius vežu į sklypą prie namo, pajungiu žarną ir paleidžiu bėgti, iš po pirmų 10min. pamačiau, kad bėgs ilgai, tai dėjau papildomai tą patį siurblį į talpą ir jau bėga per dvi žarnas. Nors šitaip kurkas greičiau, tačiau išleidimas vistiek trunka ~ 30 min., tada susipakuojam ir važiuojam vėl traukti iš baseino. Ir taip iš po gal 8 reisų baseinas buvo tuščias, o namo smėlis kur kasinėjau suplautas. 🙂

Katilinėje perdaug kabelių nevedžiau tik porą, nežinau kiek kur kokių reikės, kadangi garažas šalia, tai bus galima per sieną prakišti kiek reikės. Iki būsimo baseino / tvenkinio vietos ir kiti papildomi išvadai į lauką bus pravedami iš katilinės, kai kasiu griovį vandens įvadui nuo šulinio iki katilinės.

Apšvietimo kabelių šiuo metu nevedžioju, tai pasidarysiu kai jau turėsiu stabilų pagrindą po kojomis, kai turėsiu vėdinimo projektą, kad lengviau būtų viską susiplanuoti ir kai sugalvosime kur kokios apšvietimo grupės bus. Pradžiai, kad būtų šviesa pasikabinsiu patalpose po kelis paprastus 10W LED šviestuvus.

Sekantis įrašas – antro aukšto mūras.

16 minčių apie „Elektros instaliacija. Pirma dalis.“

 1. Sveiki,
  o Jūs pats elektrikas? Nes man atrodo keistas pasirinkimas naudoti trigubos izoliacijos kabelį. Mano nuomone tai perteklinis reikalas. Būtų nereikėję štrabuoti ir pigiau kainavę. Taip giliai kasti kabelius irgi nematau prasmės. Ir gal visai neblogas variantas būtų daryti „žiedinę” sistemą kai į rozetes atvedama iš skydelio kabelis ir iš paskutinės rozetės grįžtama į skydelį. Tai kabelio nukalimo atveju nedingtų įtampa rozetėse visiškai.

  1. Sveiki, ne, aš nesu elektrikas, tiesiog darau kaip man patogu ir atrodo normos ribose. 🙂 Esu bandes tėvų name vesti plokščią kabelį, bet pabandęs apvalų daugiau į plokščius nebegaliu žiūrėti. 🙂 Dėl pigumo, tai mano atveju abiejų kabelių kainos buvo vienodos. Giliai kasti privaloma, nes kiaurai pamatą nepralys, reikia lysti po juo, o gręžioti pamatus nematau logikos, o be to gilieji kasimai beveik visi buvo likę nuo nulinės kanalizacijos. Žiedinės sistemos minusas, kad nei viena grupė negali būti valdoma atskirai, minėjau, jog vedamos atskiros linijos kiekvienai razečių grupei, kad kai sugalvosiu bus galima būtų jas atskirai išjungti. Pvz. išėjus iš namų, automatiškai atjungiami palikti prietaisai, pvz lygintuvas, TV, ar dar kažkas, viskas pagal poreikį. 🙂

   1. Pritariu tokiam razečių vedimui. Aš ir panašiai galvoju vedžioti razetės, ir paskui pagal norą kai kurias razetes pajungsiu ant rėlių, kad būtų galima valdyti, kad ir pvz kokios eglutės apšvietimą, ar dar ką nors, ką gal reikia atjunginėt.

 2. Šiaip per tinklo kabelį galima pajungti 7 jungtukus, bent aš taip planuoju jungti. Ir šiaip architektūriškai labai siūlyčiau jungukų kontrolerį išmokinti bendrauti tiesiogiai su apšvietimo valdymo kontroleriu (per CAN BUS, RS485 ar net paprastą RS232), o per MQTT lai tik perduoda informaciją į namo valdymo sistemą, kad pasikeitė statusas, ar buvo paspaustas mygtukas.

  Architektūriškai teisingai naudojant dalykus, MQTT neturėtų būti naudojamas valdymui, o labiau tik eventų apie būsenos pasikeitimus perdavimui. Su MQTT primityviam input/output variantui pridedate papildomą sudėtingumą ir mažinate „gyvybiškai svarbios” sistemos (namo šviesų valdymo) patikimumą, kuri pradeda priklausyt nuo: MQTT serverio, namų valdymo sistemos, ir dar tinklo infrastruktūros patikimumo. Nusmigus betkuriam iš jų ….. antroji pusė gali būt mažumėlę nepatenkinta.

  MQTT idėja yra, kad išpushin’ai event’ą ir pamiršai, ir niekam neskaudės jei tas eventas nepasieks adresato, nes pats MQTT neužtikrina, kad žinutė pasieks adresatą dėl to ir nėra tinkamas siuntinėt valdymo žinutes.

  1. Žinau dėl 7 jungtukų, bet turiu mintį gal daryti dar kokį informacinį apšvietimą mygtukams, arba išnaudoti kokiam temperatūros davikliui, čia dar toks nesugalvotas iki galo planas. MQTT kolkas pasirinkau vien dėl to, kad jį žinau ir esu pasidaręs keletą valdymų šiuo metu, pats MQTT serveris sukasi namo valdymo sistemos kompe, jiem po vieną nėra kaip nulūžti, bet aišku nulūžus ir šviesos nesivaldys. 🙂 O dėl kontrolerių jungimo tiesiogiai aišku būtų geresnis variantas, bet aš tų sistemų DIY pusės nežinau, nesu daręs, o komerciniai sprendimai turbūt ir šiai dienai kainuoja nenormalias sumas, gal kokį variantą konkrečiau nurodytum? Būtinai pastudijuočiau, nes kaip minėjau viskas dar tik planavimo stadijoje. 🙂

 3. As sakyciau kad spinta dar net per maza, jei darysi valdyma su relem 🙂 Pas mane trys dezes
  1) automatai
  2) reles
  3) valdikliai

 4. Atgalinis pranešimas: Antro aukšto mūras – AEA Namas
 5. Laba diena,

  Gal galite parašyti kur pirkote El. spinta? Kaip tik tokia pat reikalinga. Ačiū.

  1. Sveiki, spinta pirkta iš viskaselektronikai.lt Tuo metu kai ją užsakinėjome, ji buvo išparduodama, kaip supratau sustabdyta jos gamyba, todėl kaina buvo tokia, kad negalėjau susilaikyti. 🙂

 6. Sveiki, matau, kad serverinė spinta su visais switchais, smart house hub, LAN ir visais kitais panašiais dalykėliais atsidurs garaže. Klausimas: ar šildomas garažas? Ar nepakenks tokiai įrangai lietuviškos temperatūros, pvz. žiemą prie didžiausių šalčių?
  Taip pat būtų smagu plačiau sužinoti apie šviesos jungiklių pajungimą. Jeigu gerai matau iš nuotraukų, tai privedamas paprastas 3 gyslų kabelis. Tačiau parašyta, kad privedamas CAT kabelis (8 gyslų). Ką aš čia ne taip suprantu ir kaip yra iš tikro? 🙂

  1. Sveiki, taip, 85 proc. įrangos nuguls garaže, kita dalis antro aukšto sandėliuke. Garažas šildomas su atskiru reguliavimu, tad šalčiai neaktualu (nors ir jei būtų nešildomas, įranga sumontuota spintoje pakankamai skleidžia šilumos, kad turėtų normalia darbinę temperatūrą). Šviesų jungikliams atvestas tik cat kabelis, jei kažkur matosi 3 gyslų, tai ten 3 x 2.5mm galios kabelis rozetei, jungikliams niekur nėra paprastų galios kabelių. 🙂

   1. O kokius jungiklius nužiūrėjęs, jei ne paslaptis? Nes, jeigu SMART, tai pagrinde dominuoja WI-FI.

    1. Patys jungikliai numatomi „dundukai”, jokių smart funkcijų juose 🙂 Paprasti skambučio tipo mygtukai. Smart dalis gaunasi į vietą kur jie sujungiami, sueis į bendrą valdiklį kuris bus programuojamas pagal poreikį. O pats valdiklis dar nėra nuspręstas, ar tai bus koks jau pagamintas produktas, ar teks bandyti kažką lipdyti savo.. Mūsų atveju kitokių jungiklių nėra galimybės pajungti, nes sienose nėra galios kabelių, tik LAN kabelis. Iš populiarių būtų galima statyti Jung, bet tai ne mūsų biudžetui. 🙂

 7. Sveiki, gal išduosite paslaptį kokio gamintojo ir kur radote tokį skydą? Ieškau tokių pat (ar artimų matmenų) bet nerandu ne tik kad už 19 bet ir už 300 eurų. 🙂

  1. Sveiki, tai yra Telefoninė spinta VK6001850x600x210mm, tačiau jei neklystu jos lyg ir nebegaminamos. Pirkta buvo iš UAB „YE International”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *