Namo apsauga. Signalizacija. Vaizdo stebėjimas.

Turiu tokį pomėgį užsiimti su vaizdo kameromis, dar nepradėjus statybų buvau numatęs, kad bus vaizdo stebėjimas, galima ir sienų kylimo timelapse pasidaryti ir turto apsaugos tikslais. Apvogti statybiniai objektai nėra retas atvejis, tad dėl papildomos apsaugos verta įsirengti stebėjimo kameras. Pradžioje kai prasidėjo pamatų įrengimas pastačiau dvi kameras, saugoti pamatų klojinius ir kitas medžiagas, po perdangos įrengimo pastačiau papildomas dvi viduje, o šiek tiek vėliau pastačiau dar dvi lauke ir vieną garaže, viso šiuo metu yra 8 kameros, kurių kol statybos pakanka stebėti namą ir iš lauko (5) ir iš vidaus (3). Ateityje žinoma jų vietos ir kiekis keisis. Šiai dienai mano turimų kamerų didžioji dalis yra Hikvision gamintojo:

Su įvairiomis kameromis „žaidžiu” dar nuo analoginių nespalvotų su BNC jungtimis laikų, kurias buvo galima jungti prie savo senovinio „Tauras” televizoriaus ir stebėti vaizdą pro balkoną, o esant norui įrašinėti vaizdą į VHS kasetę 🙂 t.y. kokį 15 metų, per tą laikotarpį teko išbandyti įvairių gamintojų ir tipų kamerų, aišku nors ir niekas nenorėtu grįžti į analoginių laikus, bet ir šiai dienai IP kamerų yra tokia pasiūla, kad dažnas nusiperka tokias, kur ne retai reikia jas naudoti su įvairiomis atminties kortelėmis, nes jos būna sunkiai suderinamos ar net išvis nesuderinamos su įrašymo įrenginiais, neturi nei rtsp, nei onvif, nei kitų protokolų, o kas nori eiti per 3-6 skirtingus appsus savo telefone, kad pažiūrėti į savo kamerų vaizdus. Todėl pasižaidus Hikvision „ekosistemoje” kitur kolkas ir nežiūrėjau, kameros paleidžiamos patogiai, pridedamos į NVR (Network Video Recorder) labai paprastai ir valdomos visos centralizuotai iš vienos sistemos. Mano atveju įrašymo įrenginį iš Hikvision naudoti turėjau galimybę savo darbe, statybose tokio neturiu, kolkas naudoju paprastą ne brendinį 8 kanalų NVR, o namuose namų serveryje turiu pasileidęs atvirojo kodo sistemėlę Zoneminder. Kokia galutinė sistema bus šiai dienai dar nesu nusprendęs, ar statysiu Hikvision NVR, ar darysiu kokį atskirą serverį tam..

Mano turimos Hikvision kameros turi PoE (Power over Ethernet), kas palengvina sistemos paleidimą, nusivedam vieną tinklo kabeliuką, užsidedam antgalius, vieną galą jungiam į kamerą, o kitą į PoE Swtich’ą (komutatorių), ir maitinimas ir signalas eina vienu tinklo kabeliu. Naudoju kelias kameras, kurios neturi PoE, joms reikia arba vesti du kabelius, maitinimo ir signalo, arba panaudoti vieną tinklo kabelį su papildomais modifikavimais paduodant 12V įtampą keturiomis iš aštuonių gyslų. Nenorint perdaug gilintis į tinklo kabelių specifikas yra patogu naudoti paprastus PoE adapterius, kurių pagalba labai paprastai paduodam matinimą tuo pačiu kabeliu.

Nesenai dar nusipirkau porą Longse kamerų, kurių kaina labai nedidelė, 1080p 25fps 2.8mm tik 35€, negalėjau susilaikyti nenupirkęs pabandymui. Vaizdas tikrai kaip už tokią kainą neblogas, tačiau nepatinka, jog juose stovi Hisilicon čipas, kuris kaip žinia yra Huawei kurybos, kuriose nustatytas neleistino prisijungimo durys (backdoor access). Aišku kamerą naudojant kieme ir pasileidus atskirame potiklyje (subnet) tiek jau tos bėdos su tais backdoor’ais, bet reikia turėti mintyje instaliuojant jas namuose, ypač jautresnėse patalpose. Kirba mintis išbandyti jų 5Mpx kamerą, kuri dar kaip tyčia yra tamsiai pilkos spalvos (iškarto derinu prie būsimo fasado 🙂 ), jei bus kam įdomu, galiu kokį vaizdą padaryti iš kameros, kad susidaryti nuomonę.

Kitas namo apsaugos metodas yra signalizacija, tam dar prieš namo langų ir garažo vartų montavimą prasitampiau kabeliukus iki būsimų judesio daviklių, durų ir langų daviklių, pultų, lauko sirenos ir kitų papildomų daviklių. Pasirinkta signalizacijos centralė Lietuvių įmonės Secolink su GSM moduliu. Signalizacija netik surišama su apsaugos tarnyba, gaunami sistemos pranešimai (aliarmai, kas išjungė apsaugą ir kiti) telefonu, bet ir valdoma iš appso telefone, patogu norint įleisti statybininkus neduodant jiems apsaugos kodo. Centralė gana patogiai programuojama per Secolink soft’ą prijungus kompą per USB, galima daryti ir tiešiai iš pulto, bet per kompą netik patogiau, bet ir N kartų greičiau. Patys sensoriai pasirinkti Paradox. Apsaugos sistemos sujungimo logika tokia, kad kiekvienas kambarys turi judesio ir langų daviklius, kurie yra atskirose zonose. Planuojant namuose kontroliuojamą vėdinimą, manau svarbu turėti galimybę matyti ar langai kažkurioje patalpoje yra atidaryti. Be abejo signalizacija bus sujungiama su rekuperatoriumi, suveikus gaisro aliarmui būtų stabdomas oro tiekimas į namą ir uždaromos visos motorinės sklendės (tikėkimės niekada neprireiks šios funkcijos).

Keletas atsitiktinių nuotraukų:

Įrašas trumpas ir nėra labai detalus, turbūt patys suprantate, kad nei detalesnės informacijos, nei nuotraukų iš signalizacijos ir vaizdo kamerų negaliu talpinti. 🙂

Sekantis įrašas nusimato apie sandūrų sandarinimą ir fasado šiltinimą (tikiuosi greitu metu šiltinimo pradžios) arba apie kūdros kasimą, nežinau kuris bus pirmesnis. 🙂

12 minčių apie „Namo apsauga. Signalizacija. Vaizdo stebėjimas.“

 1. Voa, kad PoE kameros, tai spausčiau dešinę, jei nebūtų koronos, nes pats dabar tampau kabelius ir kameroms irgi tampau, tai net kabelį pirkau, kad palaikytų PoE/PoE+ ir dar net 3 lygio maitinimą (nežinau kuo ten skiriasi, varžos turbūt) bet daugiau vatų gali užmaitint, tai žinosiu dabar kokį modeliuką galima dairytis.

  O kameros paprastos ar 360? Išvis apsimoka 360 imt kamera? Nes svarstau ant kampų dėt 2 kameras, ar vieną 360, kol dar laidus tampau.

  Kaip su davikliais ant langų? Mane langininkai atkalbinėjo, nes išsikraipo ir paskui sunku langus sureguliuot, plius ir pačiam gaila langus gręžt, na bet pas mane langai mediniai, tai gal Tau šitos problemos ir nėra. Nes irgi norėčiau turėt visų langų stebėjimą, bet….

  1. Būna ir su PoE „fokusų”, esu turėjęs atvejį, kai 8 portų PoE Switch’as sukepė ir kartu pasiėmė su savim 3 kameras, bet aišku tikimybė nedidelė. Kabelį kuris turės salytį su lauku geriau naudok juodą (laukinį), vidinis po poros metų lauke pradeda trupėti.
   Kameros paprastos, tik viena 360, tai galiu pasakyti, kad ta funkcija buvo naudojama pirmą pajungimo dieną 🙂 pasižaidžiau, pabandžiau judesio sekimą, o dabar ji stovi fiksuotame matymo kampe, nes norisi matyti kelias vietas vienu metu, tai mano patarimas dėti paprastas ir nereguliuojamas ir geriau kokį 4-5Mpx, aiškesnis vaizdas, tik aišku ir įrenginį reikia pasirinkti pagal kameras, nes paprastas 2Mpx kameroms skirtas įrenginys nespės imti viso srauto.
   Dėl langų tai man galvos skausmas.. Kolega kuris dirba su signalizacijom siūlo gražiai įleisti į profilį, bet aš kažkodėl daryti gan nemažų skylių juose nenoriu, tai dar nesu išsirinkęs galutinio varianto.. Realiai galėčiau dėti ir išorinius, nes mano planas juos dėti lango viršuje, tai neturėtų badyti akių. 🙂

  2. Šaunuolis, įkišo brangų kabeli, pakaktų paprasto UTP kabelio, switchai palaiko arba nepalaiko poe, bet kad butu kabelis spec. poe tai naujiena. Nebent ketini deti viena kabali ir salia kameros statyti extendri, ir taip keliauti prie kiu kameru, tada tas kabelis gal ir vaidina vaidmeni, jeigu kiekvienai kamerai atskiras kabelis tai koks tolkas iš to spec kabelio?

   1. Nedaug žinių apie savo parduodamus produktus turintys pardavėjai Cat6 kabelius mėgsta vadinti PoE kabeliais. Gryno PoE kabelio arba neteko matyti, arba to net nežinau. 🙂 Aišku Cat6 standartiniam naudojimui yra gerokai overkill, na nebent ilgas atstumas ir 4K kameros, tada montuoja Cat6, tokių atvejų esu matęs.

   2. Niekas nieko nekišo, viską rinkausi pats, kiekvieno kabelio specifikacijoj yra nurodyta, kurį PoE standartą kabelis atitinka, o kur nebuvo pažymėta, automatiškai ėmiau už pirmą lygį.

    802.3af (802.3at Type 1) arba paprasčiau „PoE” tinkamas užmaitint 12.95 W su maksimalia srove iki 350mA
    802.3at Type 2 arba paprasčiau „PoE+”tinkamas užmaitint 25,5 W su maksimalia srove iki 600 mA
    802.3bt Type 3 arba paprasčiau „4PPoE” tinkamas užmaitint 51 W su maksimalia srove iki 600 mA vienai porai
    802.3bt Type 4 (kuris dar kaip ir nėra oficialus) tinkamas užmaitinti 71 W su maksimalia srove iki 900mA vienai porai

    Tai sutaupyt 10Eur ant laido atrodo nuodėmė, vardan didelės atsargos ateičiai, kad pasijungt 8K kamerą ir dar kokį normalų per tinklą matinamą routerį lauko erdvės padengimui. Nes visi normalesni nuo tinklo maitinami routeriai jau dabar eina PoE+.

  3. Kaip Longse kameros laiko? jokiu problemu kolkas? kokybe vaizdo nakti patenkinama? Galvoju pirkti visa Longse sistema. tik dar dvejoju truputi

   1. Keista, bet kolkas tikrai nėra prie ko prikibti. Kokybė gera, naktį vaizdas pakankamai ryškus. Kolkas už tokius įkainius nieko geriau nemačiau. 🙂

 2. Del gaisro reikia visai kitokia logika daryti, kaip tik salinti ora is namo 🙂 Pakaktu vienos sklendes.

  1. Taip, tokia logika gera, bet turi atitikti kelis kriterijus:
   Gaisro metu, turi būti uždarytos visos angos (langai, durys, ar dar kokios ventiliacijos);
   Namas turi būti labai sandarus, nes susidarius oro išretėjimui per mažiausius plyšelius trauks naują orą, kas suteiks deguonies degimui;
   🙂

 3. Laba,
  labai įdomu, kaip susimontavot visą sistemą. Ta prasme, jeigu IP, naudojat kažkokį cloud ar išperkat servą? Kaip tokius dalykus susikonfiguruoti? Gal galima įrašą padaryti ne apie konkrečiai šio namo apsaugos sistemą, bet apie tokių sistemų montavimą.
  Esmė tame, kad turiu jau kelias kameras Xiaomi, bet noriu patikimesnės sistemos ir su galimybe pačiam ją įsirengti nepermokant. Irgi galvoju apie hikvision kameras, nes darbe teko susidurti ir buvo gan patogu stebėti objektus. Tai vat sustačius kameras, kaip jas prijungti prie tam tikro „debesies”, kad būtų galima stebėti per telefoną.

  1. Sveikas,
   Rimtesnės sistemos reikalavimas yra NVR (tinklo įrašymo įrenginys), jame sukonfigūruojamos kameros, jame stovi kietieji diskai, kuriuose saugoma įrašų medžiaga. Prisijungimas būna keliais būdais, arba atidaromi tam tikri portai interneto routeryje (būtinas statinis IP), arba taip vadinamas P2P protokolas (cloud), su juo papildomų konfigūracijų routeryje nereikia. Pradžiai svarbiausia nusivesti tinklo kabelius iki vietų, kur numatomos kameros, aš asmeniškai nepritariu Wifi kameroms, tik už kabelinį PoE, vienas kabelis ir maitinimui ir duomenų perdavimui. Nenorint daug investuoti, siūlau pabandyti Longse gamintojo produkciją, įrenginys paleidžiamas paprastai, kameros irgi nesunkiai sudedamos. Pasikalbėk su pyramid.lt (pasakyk, kad AEA Namas atsiuntė), turėtų ir kažkokia nuolaidą pritaikyti. 🙂 Šiuo metu turiu jų 9 kamerų NVR, iš ankščiau turimos 4 HikVision ir 4 Longse kameros eina kartu draugiškai. Aišku Longse kameras papraščiau pridėti, nes abu turi Private protokolą per kurį susikalba. Nesiplečiu per daug viename komentare, jei kils klausimų, būtinai klausk. 🙂

 4. Kai nusipirkome kotedžą Vilniaus rajone, iškart pradėjau ieškoti kokią apsaugos sistemą nusipirkti. Pasirinkome vaizdo stebėjimo sistemą su penkiomis kameromis – trys stebi kiemą, viena viduje ir viena garaže. Susimontavo gan greitai, viską padarė per vieną dieną, valdymas patogus, intuityvus. Jei kam įdomu, kreipkitės, papasakosiu plačiau 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *